הדברת תיקנים


image alt

רוצה להיפתר מהתיקנים?

התקשר עכשיו: 053-778-0252
או השאר פרטים ואחד מנציגנו יחזור אליך בהקדם!

הדברת תיקנים בבית
  • תיקנים הם סוג של חרקים
  • משך חייהם כשנה וחצי בלבד
  • התיקנים, נמצאים בטבע כבר מיליוני שנים, והם בעלי יכולת הישרדות גבוהה
  • נקבת התיקן מטילה כ-15 ביצים אותם היא נושאת במעין תיק המוצמד לבטנה
  • התיקנים הצעירים שבוקעים הם בעלי גלגול חסר – (דומים לתיקנים בוגרים אך ללא כנפיים)
  • כיום ידוע לנו על כ- 3,000 מינים של תיקנים
 

"תיקן גרמני" 
הוא אחד המזיקים הנפוצים ביותר בישראל והוא ללא ספק מהווה מפגע תברואתי בכל מקום בו ניתן למצוא מזון. יש לו כושר הישרדות והוא נוטה להתרבות בכל מקום בו מתקיימים תנאים שמאפשרים לו בית גידול, הוא קטן ויש לו את היכולת להסתתר בתוך קרטונים ואריזות כך הוא מתנייד ממקום למקום ומגיע כמעט לכל חלקה טובה שמתקיימים בה חיים ויש בה מזון זמין, הופעת התיקן הגרמני נפוצה בעיקר במטבחים פרטיים, מסעדות, בתי מלון ומחסנים. הדברת תיקן גרמני לרוב תמנע ממנו את הגישה למקומות מועדים לפורענות כמו המטבח, מחסני אוכל, ומוצרי חשמל בהם הוא מסתתר כדי לקבל טמפרטורה נכונה שעוזרת לו להתרבות.

לתיקן הגרמני יש יכולת התרבות מצוינת מאחר ונקבת התיקן נושאת את הביצים על גופה עד למועד בקיעתם, כך משתפרים הסיכויים שלהם לבקוע ולייצר עוד תיקנים וכך קצב ההתרבות שלהם גדל ובשנה נקבה אחת מייצרת תשעה תיקי ביצים שבכל אחד מהם יש כ- 50 תיקנים. ללא טיפול הדברה נגד תיקנים מתאים, התיקן הגרמני יכול להתרבות עד למצב בו בתוך מספר חודשים נוצרת מושבה ענקית ובה אלפי תיקנים. הם מסתתרים בין הארונות, בסדקים ופתחים שונים במכשירי החשמל כגון תמי 4, מדיחי כלים, תנורים ועוד, כך שרק בשעה שהם יוצאים לצוד מזון (לרוב כשאנחנו ישנים והבית חשוך) ניתן להבחין בהם והם מצליחים להגיע מבלי שנשים לב כמעט לכל פיסת מזון שנשאיר פתוח ללא השגחה!

מזון
התיקנים הם אוכלי כל, הפעילים בעיקר בלילה, במשך היום הם מסתתרים בד"כ במקומות חשוכים ומסוגלים הודות למבנה גופם השטוח לנצל למטרה זו סדקים שונים בבתים.
הם מזיקים לאדם בזה שהם אוכלים ממזונותיו ומפרישים את צואתם על המזון, מינים מסוימים עלולים לגרום נזק באמצעות אכילת דבקים של כריכות ספרים טפסים וכד", מינים המגיעים למשכנות האדם ממערכות הביוב, עלולים להעביר באופן מכני גורמי מחלה למזונו.
בארץ קיימים מינים החיים בטבע ואינם מזיקים לאדם, ומינים הקשורים לאדם, מבין האחרונים יש החיים רק בבתים ויש החיים גם בבתים וגם במערכות הביוב התת-קרקעי .

פעולות הדברה בתוך מבני מגורים במצבי נגיעות נמוכה 

מתבצעת ע"י שימוש במלכודות דבק עם פרומונים המושכים את התיקנים או ע"י ריסוס בחומרים המאושרים לשימוש הקהל הרחב, החדרת התכשירים לתוך הסדקים והחריצים,תיעל את פעולת הדברה.

image alt

הדברה ירוקה נגד ג'וקים

הדברת ג'וקים מתבצעת ע"י ריסוס בכל הבית על הפנלים, משקופים, אדני החלונות, מתחת לכיורים… חומרי ההדברה ממשפחת הפריתרין הם חומרים על בסיס טבעי ממשפחת פרחי החרצית בעלי רעילות נמוכה אשר נמצאו כאפקטיביים ביותר מניסיוננו, בהשמדה ובמניעת התפתחות חוזרת של ג'וקים. הדברת תיקן אמריקאי בד"כ אינה דורשת פינוי ארונות והכנה מרובה לריסוס.

הדברת תיקן גרמני

כדי להתמודד ולפתור בעיה של תיקן גרמני, בנוסף לריסוס יש צורך להשתמש במלכודות פיתיון ובג'ל פיתיון כיוון שהתיקן הגרמני הוא בעל כושר הישרדות גבוה ומחזור חיים מהיר. ריסוס נגד תיקן גרמני כרוך בהכנות מרובות, שעיקרן פינוי ארונות המטבח מכל תכולתם, קרי: כלי אוכל ומזון. מטרת הפינוי היא לאפשר למדביר לרסס חומרי הדברה בתוך הארונות, ללא סיכון פגיעה במזון או בכלי האוכל עם חומר ההדברה. המטרה השנייה היא לאפשר למדביר גישה למקומות המסתור של התיקן הגרמני, בסדקים השונים בארונות המטבח.

אין תנאי שירות לחנות זו